Choroby dotykające dłoni oraz paznokci

Ludzkie stopy są w stanie być dotknięte przez rozmaite schorzenia. Z nich zwykle, bowiem w ponad połowie wypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Na skutek niej nasze paznokcie stają się żółte oraz zdecydowanie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci sprzyja noszenie niepraktycznego, zwłaszcza nazbyt wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej najczęściej ulegają osoby zmywające naczynia oraz moczący ręce w detergentach. W tkankach wału paznokciowego ma prawo powstać tudzież stan zapalny, zwany zanokcicą. W końcu choroby wirusowe są w stanie wywołać brodawki płytek paznokciowych, których skutkiem ma prawo być brak wzrastania paznokcia. Wszystkie te choroby można odkryć oraz prawidłowo wcześnie je leczyć dzięki rozmaitego rodzaju badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom syntetycznym składu paznokcia. Chorobom tym wolno także zawczasu zapobiegać poprzez dobrą pielęgnację paznokcia, jednakowoż w razie konieczności także zmiana sposobu odżywiania oraz obuwia.

Wzmiankowaliśmy już, że paznokcie często ulegają urazom mechanicznym. Pod taki charakterystyczny typ urazu wolno podciągnąć też obgryzanie paznokci. Występuje oczywiście tylko u rąk, chociaż może jakiś cyrkowiec bądź gimnastyk potrafiłby również obgryzać paznokcie u nóg. Jest niewątpliwie oznaką ogromnego zdenerwowania oraz złych nawyków, częściej napotykane u młodych ludzi. Obgryzać można również skórki w okolicach paznokci. 

Gdzie się udać, aby mieć ładne i zdrowe stopy?

By posiadać ładne oraz zadbane stopy, wypada je bezsprzecznie każdego dnia pielęgnować, ale też dbać o odpowiednie buty oraz leczenie schorzeń paznokci, jeśli takowe już na stopach występują. Jeżeli niemniej jednak profilaktyka nie pomaga, rekomendujemy podologia warszawa – podolodzy to lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu schorzeń stóp, dłoni i paznokci. Wróćmy niemniej jednak do dbania o stopy – jedną ze szczególnych form dbałości o stopy jest stosowanie dobrej diety. Co w takim razie powinniśmy jeść? Konieczne jest zapewnienie organizmowi właściwej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach oraz ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, potem żelaza z czerwonego mięsa bądź natki pietruszki, krzemu, którego zwłaszcza dużo jest w świeżych owocach i warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady i migdałów, oraz cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *